Захворювання хребта
 

Нигде не ведут себя так вежливо, как в очереди к стоматологу.

Міжхребцеві грижі

Грижа міжхребцевого диска – одне із самих складних і небезпечних захворювань опорно-рухового апарата. Існує безліч причин ведучих до виникнення грижі диска: травма, неправильна постава, надмірні навантаження на хребетний стовп, нерозвиненість м'язового корсета, вікові зміни.

Коли оболонка міжхребцевого диска зруйнувалася і його вміст (ядро), як паста з тюбика, виповзло в спинномозковий канал, придавивши при цьому спинномозкові корінці, а то й спинний мозок, тоді лікарі констатують утворення справжньої грижі. Є грижі, при яких цілісність оболонки диска не порушена, а відзначається тільки його випинання в спинномозковий канал, що має назву протрузія. Що ж є причиною випинання? Першопричина виникнення грижі - це перенапруга на певній ділянці біокінетичного ланцюга, ланками якої є хребці й всі суглоби ніг. Перенапруга виникає через наявність залишкових явищ травми хребта, що полягають у вигляді підвивиху певних хребців, що спричиняє не симетричне скорочення навколохребцеві м'язів і м'язів нижніх кінцівок. Тому м'яза розгинальної (ішиокруральної) групи нижніх кінцівок втрачають здатність повністю відновлюватися після скорочення, у них з'являється так називана ригідність. Конкретний приклад: уявіть собі, що ви намагаєтеся дістати підлогу двома руками, а задня група м'язів ніг не здатна розтягтися на 50 відсотків від нормального стану, як це передбачено природою. Підлогу ви можете дістати тільки за рахунок того, що задні міжхребцеві зв’язки поперекового відділу хребта розтягнуться при цьому у два рази більше, чим запрограмовано природою, так вони компенсують обмеженість розтягання м'язів нижніх кінцівок. Багаторазові додаткові розтягання, не властиві даним відділам хребта, приводять до хворобливого розтягання задніх поздовжних зв'язок хребта й, як наслідок, до їх ослаблення. Міжхребцевий диск уже не настільки міцно закріплений зв'язками й при фізичному навантаженні може зміщатися убік ослабленої задньої поздовжної зв'язки, здобуваючи властивості міжхребцевої грижі з усіма її клінічними проявами.

Незважаючи на те, що в більшості випадків консервативне лікування грижі міжхребцевого диска краще, лише невелика кількість клінік пропонують реальний спосіб лікування грижі, вважаючи консервативне лікування трудомістким і тривалим. Зрозуміло, оперативне втручання дає швидкий результат, але воно таїть у собі загрозу розвитку захворювання в інших відділах хребта, тому що не усуває причину появи міжхребцевої грижі, несе ризик післяопераційних ускладнень, вимагає тривалого реабілітаційного періоду.

У чому ж складність лікування грижі міжхребцевого диска? Проблема в тім, що міжхребцевий диск "випинаючись" заростає сполучною тканиною "залипаючи" у випнутому положенні. От чому тільки за допомогою прийомів мануальної терапії вилікувати грижу міжхребцевого диска неможливо, необхідний комплексний підхід: масаж, аутотракція, лікувальна фізкультура.

У нашому центрі пропонується ефективний комплексний метод консервативного лікування грижі міжхребцевого диска. (У ряді випадків консервативне лікування грижі міжхребцевих дисків протипоказано, тому на первинну консультацію бажано принести результати обстеження МРТ або КТ).

Лікування грижі міжхребцевого диска досить тривале. Воно зажадає Вашої волі, можливо зміни звичок, але результат винагородить Вас за це багаторазово.

Причини виникнення міжхребцевої грижі

Міжхребцевою грижею страждають у тім або іншому ступені біля чверті всього населення. Вона торкається тих "амортизаторів", які забезпечують рухливість хребетного стовпа, його захист від навантажень. Найчастіше хвороба викликається порушенням обміну речовин, спадкоємними причинами, травмами, інфекціями. Звичайний остеохондроз збільшує ризик появи грижі.

Причиною виникнення болю у спині можуть бути найрізноманітніші захворювання. В останнє десятиліття особлива увага з боку вертебрологів приділяється такому ускладненню остеохондрозу, як розрив міжхребцевого диска з формуванням грижі. Можливо, у зв'язку із цим багато з людей схильні будь-який біль у спині розцінювати як симптом грижі диска. Однак у дійсності, це ускладнення остеохондрозу зустрічається не так часто, а більша частина болю даної локалізації обумовлена іншими причинами.

Анатомія. Міжхребцеві диски являють собою еластичні прокладки між хребцями. Основною функцією дисків є амортизація ударних навантажень, які неминуче виникають у хребетному стовпі при бігу, ходьбі, підйомі ваги. Кожен диск складається із двох шарів: зовнішнього фіброзного кільця й драглеподібного пульпозного ядра, розташованого в центральній частині диска. Фіброзне кільце являє собою дуже міцну зв'язку, що має волокнисту будову й з'єднує два хребці один з одним. Пульпозне ядро, завдяки своїй структурі є головним амортизуючим елементом диска.

Механізм виникнення грижі диска. Сам диск, що складається із зовнішньої твердої оболонки й драглистоподібного внутрішнього ядра, згодом диск "старіє", стає менш пружним, елластичным, просочується кальцієм. І в якийсь момент під впливом сильного навантаження зовнішня щільна оболонка вибухає в спинномозковий канал (протрузія), а потім лопається, і внутрішній уміст починає через тріщину поступово виходити назовні. Так утвориться грижа.

Проблеми виникають, коли опуклість спрямована убік спинного мозку або його нервових закінчень. Нервовий корінець і кровоносні судини здавлюються грижею, і це викликає гострий біль.

Область поперекового відділу хребта страждає в більшості випадків. Адже на поперек лягає основне навантаження, і рухливість тут найбільша. Біль може бути в попереку, по ходу сідничного нерва - по задній поверхні ноги, включаючи п'яту й стопу. Крім того, страждають й інші функції - зникають ахилові і колінні рефлекси, нога слабшає, атрофуються м'язи, людина кульгає й втрачає працездатність.

Вертебробазилярна недостатність часто виникає при грижі шийного відділу. При цьому порушується мозковий кровообіг. Ті відділи мозку, які відповідають за координацію рухів, не одержують достатньої кількості крові. Це приводить до запаморочень, головним болям, порушенню пам'яті, до хиткості ходи.

При шийно-грудному радикуліті з'являються болі в плечі й руці, спостерігається оніміння пальців, знижується м'язова сила.

Причини. Хоча описані одиничні випадки розвитку грижі диска в дітей, у більшості випадків це захворювання зустрічається в осіб 25-45 років. З віком у диску розвиваються дегенеративні зміни, що приводять до зниження гідрофільності пульпозного ядра, що сприяє зменшенню частоти розвитку грижі диска в пацієнтів літнього віку.

При раптовому підвищенні внутрідискового тиску може відбутися одномоментный розрив фіброзного кільця з утворенням грижі. Наприклад, падіння зі сходів, прямий удар в область спини можуть привести як до перелому хребця, так і до утворення грижі диска. Така грижа диска зветься посттравматичною.

При піднятті ваги із землі також виникає значне підвищення тиску усередині диска. Частіше відбувається розрив диска, зміненого в результаті повторюваних мікротравм й остеохондрозу. До розриву такого зміненого диска може приводити зовсім незначне підвищення внутрідискового тиску. Біль у кінцівці при грижі диска обумовлений двома причинами. По-перше, грижа диска усередині хребетного каналу може викликати компресію нервових корінців і спинного мозку. По-друге, речовина пульпозного ядра є хімічним подразником для нервової тканини, сприяє виникненню місцевої запальної реакції. У результаті компресії й розвитку запалення відбувається порушення функції нервового корінця, що проявляється болем, онімінням частини кінцівки й іноді слабістю певних м'язів.

Додаткові матеріали, стаття:

Грижа міжхребцевого диску - Квітень 2006

Захворювання
хребта
Головна | Про нас | Контакти
© 2008 Захворювання хребта. All Rights Reserved